Αναστολή εργασίας και εγκυμοσύνη

Εργαζόμενη έγκυος αν βγεί σε αναστολή εργασίας το επίδομα τοκετού λοχείας πως θα πρέπει να το πάρει;

1 Like

Έχω την ίδια απορία και εγώ. Έχετε πάρει απάντηση για τα επιδόματα?

Τελικά βγαίνεις απο την αναστολή 56 μέρες πριν γεννήσεις, κάνει διορθωτική ΑΠΔ ο λογιστής ή προσωπάρχης, καταθέτεις στο Ικα τα χαρτιά. Το επίδομα μου είπε το ΙΚΑ οτι θα μπει βάση μισθού όπως γινόταν η διαδικασία προ κωρονοϊού. Δεν έχω βέβαια καταθέσει τα χαρτιά μου, οταν το κάνω θα επανέλθω να επιβεβαιώσω 100% για το ποσό.

Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει σε καποια να παρει ταυτοχρονα και την αναστολη ειδικου σκοπου και το επιδομα λιγω εγκυμοσυνης? Πως βγαζουμε ακρη σε αυτη την περιπτωση?

Καλησπέρα! Εγώ βγήκα σε αναστολή και μετά βγήκα σε άδεια εγκυμοσύνης, πληρώνεσαι βάση του μισθού που έπαιρνες προ αναστολής. Όταν αρχίσει η άδεια μητρότητας σταματάει η αναστολή.

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας!!!δουλευω σε ιδιωτικη κλινικη θα βγω σε αναστολη…θελω να μεινω εγκυος θα με καλυπτει η κλινικη ?θα σταματησει η αναστολη και θα μπει αδεια εγκυμοσυνης???τα εχω παιξει δεν ξερω τι να κανω οποια μπορει να με διαφωτισει λιγο σας παρακαλω!

1 Like

Καλησπέρα,
Μην αγχώνεσαι σε καλύπτει! Είσαι σε αναστολή άρα εργάζεσαι κανονικά, απλά όταν θα γεννήσεις δηλαδή 56 μέρες πριν γεννήσεις θα σε βγάλουν από την αναστολή και θα μπεις στο μητρότητας, τόσο απλά! Απλά έχεις τα ένσημα έτσι για να μπεις στο επίδομα αυτό;

1 Like

Θα το ψαξω για τα ενσημα δουλευω απο το 2017…απλα γινετε η κλινικη να με κρατησει αναστολη 9 και μηνες? ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΠΑΝΤΩΣ!!!